GALERIJA
ISIM
ZRC
SAZU

Pred dvajsetimi leti so se slovenski Američani množično zbrali in ustanovili organizacijo Združeni Američani za Slovenijo (UAS), da bi pozvali predsednika Georgea Busha in državne funkcionarje, naj priznajo Slovenijo kot neodvisno demokratično državo. Prvič po drugi svetovni vojni so se Slovenci iz vseh delov ZDA spet združili, da bi pomagali domovini.

Naslednjih devet mesecev so se voditelji slovenskoameriških organizacij, ki so predstavljali 659 podružnic, društev, župnij in kulturnih ustanov z vseh koncev ZDA, redno srečevali v okviru organizacije Združeni Američani za Slovenijo ter načrtovali komunikacijske strategije in dogodke, s katerimi naj bi vzbudili zanimanje za slovensko neodvisnost.

 

 

UAS so natisnili peticije in 50.000 dopisnic, naslovljenih na predsednika Busha, s pozivom, naj prizna Slovenijo. Med najučinkovitejšimi strategijami so bili telefonski klici. 7. oktobra 1991 in 12. februarja 1992 je na tisoče ljudi telefoniralo v Belo hišo in zahtevalo priznanje Slovenije. UAS so v Washington Postu objavili tudi odprto pismo predsedniku Bushu.

Vladni voditelji, med njimi senator iz Ohia John Glenn in kongresnik iz Ohia Dennis Eckart, so se sestali z UAS in razpravljali o ameriškem priznanju Slovenije. Gostujoči predstavniki nove slovenske države, med njimi Ernest Petrič, Dimitrij Rupel, Janez Dular in Zoran Thaler, so potrdili pomen prizadevanj organizacije UAS in se zahvalili predstavnikom njenih članic.

7. aprila 1992 je predsednik Bush priznal Slovenijo kot neodvisno državo. Združeni Američani za Slovenijo so sklicali tiskovno konferenco, na kateri so dvignili ameriško in slovensko zastavo.

UAS so začeli novo kampanjo za ameriško soglasje k sprejemu Slovenije v Nato. Na tisoče dopisnic so poslali predsedniku Billu Clintonu in tisoči klicev so zasedli telefonske linije v Beli hiši. Predstavnike UAS so povabili v Belo hišo, da bi razpravljali o ameriškem stališču do slovenskega članstva v Natu.

Glede na doseženo neodvisnost in mednarodno priznanje Slovenije so Združeni Američani za Slovenijo leta 2006 razglasili, da je njihovo poslanstvo izpolnjeno.

 

 

 

 

 

 

Člani UAS

Združeni Američani za Slovenijo 1991-2006

Edmund Turk

predsednik in pravni svetovalec
John Pestotnik podpredsednik
Stanley Ziherl podpredsednik
Fr. John Kumse blagajnik
Tony Petkovsek svetovalec za radio
Dr. Rudolph Susel svetovalec za tisk
Joseph Valencic svetovalec za stike z javnostjo

  • Alliance of Slovenian Americans [Zveza slovenskih Američanov]
  • American Home Newspaper [časopis Ameriška domovina]                                       
  • American Mutual Life Association [Slovenska dobrodelna zveza]                              
  • American Red Cross [ameriški Rdeči križ]
  • American Slovene Club [Ameriškoslovenski klub]
  • American Slovene Committee for Cultural Exchanges [Ameriškoslovenski odbor za kulturne izmenjave]
  • American Slovenian Catholic Union [Kranjsko-slovenska katoliška jednota]
  • Cleveland Slovenian Radio Club [Clevelandski slovenski radio klub]
  • Cleveland Federation of Slovenian National Homes [Clevelandska zveza slovenskih narodnih domov]
  • Frances and Jane S. Lausche Foundation [Ustanova Frances and Jane S. Lausche]
  • Primorski Klub
  • Progressive Slovene Women of America [Progresivne Slovenke Amerike]
  • St. Lawrence Parish, Cleveland [župnija sv. Lovrenca v Clevelandu]
  • St. Mary Parish, Cleveland [župnija sv. Marije v Clevelandu]
  • St. Vitus Parish, Cleveland [župnija sv. Vida v Clevelandu]                            
  • Slovene National Benefit Society [Slovenska narodna podporna jednota]                  
  • Slovenian American Heritage Foundation
  • Slovenian American Council [Slovensko-ameriški svet]
  • Slovenian Choruses of Cleveland [slovenski zbori v Clevelandu]
  • Slovenian Pensioners Association of Barberton, Ohio [Društvo slovenskih upokojencev v Barbertonu, Ohio]
  • Slovenian Women's Union [Slovenska ženska zveza]
  • United Slovenian Society

KRONOLOGIJA


1991


25. junij
Slovenija proglasi neodvisnost od Jugoslavije šest mesecev po tem, ko so Slovenci v demokratično izvedenem plebescitu glasovali za odcepitev.


26. junij
Jugoslovanska vojska napade Slovenijo, zapre meje in onemogoči komunikacijo z zunanjim svetom. Slovenski Američani in njihove organizacije prvič izrazijo skrb predsedniku ZDA Georgeu Bushu in državnim funkcionarjem in si začnejo prizadevati za pomoč Sloveniji v vojni.


30. junij
Odvetnik Charles Ipavec in jugoslovanski generalni konzul v Clevelandu Matjaž Jančar skličeta urgentni sestanek vodilnih predstavnikov skupnosti v Slovenskem narodnem domu v Clevelandu. Predstavnike najpomembnejših slovenskoameriških bratskih organizacij, župnij, kulturnih skupin in aktivističnih odborov imenujejo v poseben odbor, ki ga vodi odvetnik in nekdanji clevelandski sodnik Edmund Turk. Naloga odbora je pritegniti pozornost ZDA k dogajanju v domovini.


1. julij
Združeni Američani za Slovenijo (UAS) se konstituirajo z namenom, da bi združili slovenske organizacije v ZDA in skupaj pripomogli k ameriškemu priznanju slovenske neodvisnosti in celoviti vzpostavitvi diplomatskih odnosov s Slovenijo. Stanley Ziherl, predsednik Slovenske dobrodelne zveze (American Mutual Life Association – AMLA), ponudi svoje pisarne za njihove sestanke. Na prvem sestanku sestavijo osnutek pisma predsedniku Bushu in članom Kongresa s pozivom, naj priznajo Slovenijo. Predstavniki UAS se odtlej srečujejo vsak teden.


4. julij
Prostovoljci UAS pošljejo pisma in pakete informacij predsedniku Bushu, senatorjem in članom Kongresa, skupaj s posebno izdajo časopisa Ameriška domovina (American Home), ki sta jo pripravila založnik James Debevec in urednik Rudolf Šušel. S pošiljkami slovenskoameriškim organizacijam, klubom in župnijam razdelijo na tisoče vnaprej natisnjenih dopisnic in peticij, s katerimi pozivajo predsednika Busha, naj prizna Slovenijo. Vse komunikacije in publiciteto vodi Joseph Valenčič. John Pestotnik koordinira pošiljke in posebne projekte.


5. julij
Matjaž Jančar je prvi jugoslovanski diplomat, ki izreče zvestobo Sloveniji in postane prvi predstavnik nove države v ZDA. Brez akreditacije se mora vrniti v Slovenijo.


27. julij
Kongresnik iz Ohia Dennis Eckart izrazi podporo Sloveniji na seji UAS.


Avgust
UAS nadaljuje s pošiljkami ameriškim funkcionarjem in nadzira prizadevanja za priznanje v Washingtonu in Ljubljani. Podobne izseljenske organizacije drugod po svetu so v stiku z UAS. Predstavniki ameriške in slovenske skupnosti se sestanejo s predstavniki UAS. Ameriška domovina in slovenskoameriške društvene publikacije promovirajo med člani in naročniki na zvezni ravni prizadevanja UAS za priznanje Slovenije.


3. avgust
Radijski maraton, ki ga priredita Tony Petkovšek in Ameriškoslovenski radijski klub v Petkovškovem studiu v prostorih Kollander Travel, prinese 600 donacij za financiranje akcij UAS. Med štiriurno oddajo na postaji WELW prejmejo v studiu klice iz vse dežele ter iz Londona in Ljubljane.


5. avgust
Senator iz Ohia John Glenn na tiskovni konferenci UAS napove podporo za priznanje Slovenije. Glenn in Eckart pošljeta skupno izjavo predsedniku Bushu s pozivom k priznanju Slovenije.

September
Zadnje enote Jugoslovanske vojske se umaknejo iz Slovenije. Slovenija odpre v Washingtonu predstavništvo, ki ga vodi dr. Ernest Petrič.


13. september
Vsak dan do 8. oktobra pošilja UAS v Belo hišo peticije s 500 podpisi, v katerih pozivajo predsednika Busha, naj prizna Slovenijo kot demokratično državo.


7. oktober
V telefonski akciji, ki jo sponzorira UAS, prejme Bela hiša na tisoče klicev. UAS natisne dopisnice, s katerimi poziva predsednika Busha k priznanju Slovenije. Ta prejme od Američanov in članic UAS iz celotnih ZDA do konca akcije kar 50.000 dopisnic.


November
Člani UAS nadzirajo resolucije, ki jih Kongres načrtuje za ameriško priznanje Slovenije.


2. november
Dr. Ernest Petrič in Janez Dular iz slovenskega Ministrstva za zunanje zadeve se sestaneta z Združenimi Američani za Slovenijo. Oba izrazita hvaležnost Slovenije za ameriška prizadevanja za priznanje Slovenije. Slovenski časopisi, televizija in radio poročajo o aktivnostih in prizadevanjih UAS.


December
Uredniki časopisov slovenskoameriških bratskih društev sledijo navodilom UAS in pospešujejo prizadevanja njihovih članic, da bi stopile v stik z Belo hišo.


6. december
Predsednik Bush uvede gospodarske sankcije proti Sloveniji, Jugoslaviji in bivšim republikam, s tem da prekliče pomoč in trgovinske ugodnosti.


17. december
UAS objavi oglas na Zvezni strani časopisa Washington Post, v katerem poziva predsednika Busha in Kongres, naj priznata Slovenijo. Dr. Petrič in predsednik UAS Edmund Turk prejmeta številne klice in pisma podpore.


18. december
Evropska skupnost oznani načrte za priznanje Slovenije.



1992


Januar
UAS stopi v stik s člani Kongresa, da bi podprli resolucijo senatorja iz Kansasa Roberta Dola za priznanje Slovenije.


15. januar
Evropska unija prizna Slovenijo. Kmalu ji sledijo Kanada, Avstralija, Japonska in mnoge druge države.


12. februar
UAS organizira že drugo nacionalno akcijo telefonskih klicev v Belo hišo. Zaradi zasedenih linij se akcija podaljša še za dva dni.


Marec
UAS zasledi govorice o preprečevanju ameriškega priznanja Slovenije.


7. april
Predsednik Bush prizna Slovenijo kot neodvisno demokratično državo in umakne sankcije. Slovenija se zdaj lahko poteguje za članstvo v ameriški in svetovni banki. UAS skliče tiskovno konferenco z Zoranom Thalerjem iz slovenskega zunanjega ministrstva. Predstavniki UAS dvignejo slovensko in ameriško zastavo pred stavbo Slovenske dobrodelne zveze.


10. april
UAS priredi v Slovenskem narodnem domu v Clevelandu proslavo s častnimi govorniki, med katerimi je tudi guverner Ohia George Voinovich. Več kot sto pevcev iz desetih slovenskih zborov prvič zapoje slovensko državno himno Zdravljico za več kot 800-glavo občinstvo.


21. april
UAS podeli Dolu, Eckartu in Glennu plakete na washingtonskem sprejemu v čast Slovenije.


6. avgust
Predsednik Bush v celoti odobri diplomatske odnose med ZDA in Slovenijo.


25. avgust
ZDA odprejo veleposlaništvo v Sloveniji.


7. september
UAS podari predsedniku Bushu slovensko zastavo, izdelano v ZDA, v znak hvaležnosti za njegovo popolno priznanje Slovenije kot neodvisne demokratične države.